לוכד נחשים

לוכד נחשים מורשה מטעם רשות הטבע והגנים, איזור השרון והמרכז, זמינות 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע

תשובות לשאלות נפוצות

מדוע הנחש מכיש או נושך בני אדם?
נחשים נושכים או מכישים משתי סיבות עיקריות, בכדי לשתק את טרפם או בכדי להרתיע אויב פוטנציאלי. במקרה של נחשים ארסיים, בני אדם מוכשים כי הם נתפסים כאויב . הנחש תמיד יעדיף לברוח מאשר להתעמת עם בעל חיים בגודל אדם. כצעד ראשון של הרתעה מול בעל חיים גדול (לרוב) הנחש ישמיע קול אזהרה (נשיפה, שיפה או רישרוש) ויזקוף או ינפח את צווארו בכדי להראות מאיים יותר. כאשר דוחקים את הנחש לפינה או מנסים ללכוד אותו הוא יעבור למצב התקפי שבו ינסה להציל את חייו ע"י הכשה. הדרך הכי טובה למניעת הכשות היא לשים לב היכן דורכים ולאן מכניסים ידיים. כאשר נצפה נחש, שמירת מרחק היא הדרך הבטוחה ביותר.
מה לעשות במקרה של הכשה?
במקרה של הכשה, חובה להרגיע את האדם המוכש, תגובה היסטרית הכוללת ריצה ו\או לחץ נפשי מאיצות את זרימת הדם והפצת הארס בגוף ובכך מגבירה את עוצמת ההשפעות השליליות שבהכשה. לאחר שהמוכש נמצא במצב רגוע ובחוסר תזוזה ניתן לדאוג לפינויו לבית החולים הקרוב. במקרה וההכשה הינה באיזור הגפיים, ניתן לקבע את הגפה המוכשת לגוף בכדי למנוע תזוזות מיותרות של אותה הגפה והאצת זרימת הדם שבה. אסור לחסום עורקים מחשש לנמק ומכיוון שהמערכת הלימפית גם כן אחראית לפיזור הארס, דבר שחסם עורקים אינו פותר. אסור למצוץ את הארס מכיוון שדבר זה לרוב אינו מועיל כלל וגם מסכן את האדם שמבצע את המציצה שכן הוא חשוף לארס דרך פיו. אין להקפיא את האיזור המוכש, הדבר עלול לגרום לכוויות קור ואינו תורם. לסיכום, הרגעת המוכש ופינויו המהיר לבית החולים הן שתי הפעולות החשובות ביותר בטיפול ראשוני בהכשה.
כיצד להרחיק נחשים מאיזור הבית?
נחשים מגיעים לאיזור הבית משתי סיבות עקריות, החיפוש אחר מזון או מחסה. כלובי מכרסמים וציפורים מושכים נחשים רעבים, הרחקתם מהאיזור תצמצם את המצאותם של הנחשים באיזור. ניקוי החצר מ"ג'אנק" ומקומות מסתור פוטנציאלים תמנע מהנחשים להשאר באיזור תקופה ממושכת.
כמה מיני נחשים ישנם בישראל?
בישראל ישנם כ-41 מיני נחשים שונים. הנחשים נפוצים בכל הארץ, מהר חרמון ועד אילת, מלב מדבר ועד מרכז תל אביב. מתוך 41 המינים הנפוצים בישראל, 9 מסווגים כארסיים, הנפוץ והמסוכן מבינהם הוא הצפע הארצישראלי.
מיהם הנחשים הארסיים המצויים בישראל?
בישראל כ-9 מיני נחשים ארסיים והם,

משפחת הצפעיים:

 • צפע ארצישראלי - הגדול, הנפוץ והמסוכן מבין המינים הארסיים בישראל. נפוץ מקו באר שבע וצפונה. בעל ראש משלוש וקו עקלתון על גבו. נרשמו מקרי מוות בישראל כתוצאה מהכשתו.
 • צפע חרמון - נחש ארסי בינוני, בצבע חום או אפור, נפוץ בחרמון בגבהים שמעל 1000 מטר, לא ידועים מקרי מוות בארץ כתוצאה מהכשתו.
 • אפעה מגוון - נפוץ בכל הנגב, ובבקעה עד למרגלות הגלבוע. נחש תוקפני, שני רק לצפע במספר ההכשות בשנה. נרשמו מקרי מוות בישראל כתוצאה מהכשתו.
 • שפיפון הנגב - נחש ארסי גדול, בצבע חום בהיר בעל ראש משלוש ובליטות מעל העיניים. נפוץ בעיקר בהר הנגב ובערבה. לא ידועים מקרי מוות בארץ כתוצאה מהכשתו.
 • עכן קטן - הקטן בנחשים הארסיים של ישראל. נפוץ בחולות הנגב הצפוני. צבעו חום בהיר, ראשו משלוש. לא ידועים מקרי מוות בארץ כתוצאה מהכשתו.
 • עכן גדול - נחש בינוני, בעל ראש משלוש. נפוץ בערבה. לא ידועים מקרי מוות בארץ כתוצאה מהכשתו.
 • עכן חרטומים - נחש בינוני, בעל ראש משלוש ומעין "קרניים" בולטות מעל העיניים. לא ידועים מקרי מוות בארץ כתוצאה מהכשתו.

משפחת הפתניים:

 • פתן שחור - נחש ארסי גדול, שחור לחלוטין, קרוב משפחתו של הקוברה. נפוץ בכל הנגב ובבקעה עד למרגלות הגלבוע. לא ידועים מקרי מוות בארץ כתוצאה מהכשתו.

משפחת השרפיים:

 • שרף עין גדי - נחש ארסי, שחור לחלוטין, קטן ודק. מסוגל להכיש גם בפה סגור וגם כאשר אוחזים בו מאחורי הראש. נרשמו מקרי מוות בישראל כתוצאה מהכשתו.
כמה הכשות ישנן בממוצע בשנה?
בישראל מדווחות כ-300 הכשות בממוצע בשנה, פחות מאחת מהן מסתיימת במוות של המוכש. הראשון במספר ההכשות הוא הצפע הארצישראלי שאחראי ליותר ממחצית ממספר ההכשות השנתי, במקום השני אחריו נמצא האפעה המגוון.
מדוע כדאי לקרוא ללוכד נחשים מוסמך?
 • כל הנחשים בישראל מוגנים, אסור להרוג אותם וניתן ללכוד אותם רק בעזרת אישור מיוחד מרשות הטבע והגנים. כל פגיעה בנחש ארצישראלי עלולה לגרום עונש של קנס כספי גבוה ואף מאסר.
 • רוב ההכשות מתרחשות כאשר מנסים באופן אקטיבי להרוג או ללכוד הנחש לכן מומלץ להאשיר את העבודה הזו בידי איש מקצוע.
 • נחשים הם גורם חשוב מאוד בויסות אוכלוסיית המזיקים מעבירי המחלות דוגמאת חולדות ועכברים,לכן הריגת נחשים היא בגדר ירייה ברגל.חלק מהנחשים הלא ארסיים אחראיים על ויסות כמות הנחשים הארסיים באיזור, הריגתם משמעה יותר מרחב מחיה לנחשים ארסיים באיזור.
מהו ארס של נחש?
ארס של נחש הוא חומר מורכב מאוד אשר נוצר בזוג בלוטת הארס, מצדיו של ראש הנחש, עובדה זו מעניקה לעיתים צורת משולש לראשו של הנחש הארסי. הארס מוזרק לגוף הטרף או האויב בעזרת זוג שיניים חלולות (שיני הארס), אשר מחוברות ישירות לבלוטות הארס. ארס הנחשים מתחלק לשתי משפחות עיקריות, ארסים המוטוקסיים אשר גורמים להרס כלי הדם וארסים נורוטוקסים אשר גורמים לקריסת מערכת העצבים.
איך ניתן להבדיל בין נחש ארסי ללא ארסי?
לא ניתן, בשום פנים ואופן, להבדיל בין נחש ארסי ללא ארסי לפי צורת ראשו ("ראש משולש = ארסי") או צבע גופו ("שחור = לא ארסי") בלבד. הדרך היחידה בעזרתה ניתן להבדיל בין נחש ארסי ללא ארסי היא הכרות מעמיקה עם מיני הנחשים המצויים באיזור.